50 let ATLETSKE STEZE S PLASTIČNO MASO

MEDNARODNI OTVORITVENI ATLETSKI MITING 1975 IN OTVORITEV NOVE

ATLETSKE STEZE IZ PLASTIKE

Veliki atletski delavec in kronist novogoriške atletike Andrej Franko je v biltenu ob 30-letnici AK Gorica (1994) zapisal: »Steze – brez njih ni atletike – so krojile usodo tega športa v Novi Gorici. Vsaka izmed njih je zaznamovala svoje obdobje razvoja atletike na Goriškem …«

Vsakič se je ob pripravah na gradnjo veliko govorilo, potrebnih je bilo veliko prepričevanj, organizacijskega, strokovnega in nenazadnje tudi političnega dela. Vsaka uresničitev izgradnje ali posodobitve steze je omogočila velik korak naprej v razvoju novogoriške atletike.

Prva steza je bila zgrajena leta 1953, stala je bliže Erjavčevi ulici, približno na mestu sedanjih objektov. Za domače atlete in atletinje je pomenila veliko in pustila mnoge neizbrisne sledove. Žal se je leta 1958 morala umakniti gradbenim načrtom izgradnje mladega mesta.

Po štirih letih je leta 1962 rastoče mesto dobilo nov stadion. Prva prava atletska steza na Primorskem je bila velika spodbuda za razvoj atletike. Na krilih entuziazma je bil konec leta 1962 ustanovljen Atletski klub Gorica, ki se je v naslednjih letih uveljavil predvsem v mlajših kategorijah. V absolutni kategoriji članov je Ivo Makarovič prvi osvojil naslov članskega državnega prvaka, postal državni rekorder in uspešen reprezentant, ki je velik potencial pokazal s tretjim mestom v deseteroboju na Balkanskih atletskih igrah leta 1973 v Atenah.

Tudi ta dosežek je vplival na pogumno odločitev za izgradnjo moderne atletske steze iz plastične mase. Pogumni in neumorni športni delavci so uspeli odgovorne prepričati za precej drzno odločitev. Leta 1975 smo dobili nov objekt s plastično maso – kot drugo mesto v Sloveniji in med prvimi v Jugoslaviji. (V Ljubljani so plastično maso položili šele leta 1986.) Sodoben objekt s plastično stezo je bil temelj in neverjeten impulz, ki je v naslednjih letih omogočil dvig novogoriške atletike v jugoslovanski vrh in prodor v mednarodni prostor.

Otvoritev atletske steze iz plastične mase pred 50. leti (1975–2025)

V okviru spomladanskega otvoritvenega mitinga leta 1974 si je objekte ogledala delegacija družbeno-političnih funkcionarjev občine Nova Gorica, športnih delavcev in vodstva Športne zveze. Beseda je tekla o možnostih za preplastitev steze s plastično maso na južnem polkrogu atletske steze, vsaj za spodoben trening skokov. Če se prav spomnim, je v nekem trenutku razgovora predsednik Odbora športnega parka Ivan Kovačič postavil nekoliko provokativno vprašanje: »Mar res nismo v stanju narediti nekaj velikega, dobrega za novogoriški šport in postaviti novo stezo iz plastike na celotnem objektu?«

Korajžna pobuda je kmalu rodila sadove, in hitro je padla odločitev, da se gradnja lahko začne.

Že maja 1974 so prve lopate zasadili člani mladinske delovne brigade, za katero ima precej zaslug Branko Jelen, takratni ravnatelj EGŠC (Elektrogospodarski šolski center) in dolgoletni atletski delavec. Takrat prvič srečamo na stadionu v vlogi graditelja kasnejšega predsednika AK Gorica, Marjana Mamiča. Stezo so prekopali in poti nazaj ni bilo več. Jeseni so se začela večja gradbena dela z izvajalcem SGP Primorje. Zima je graditelje prehitela in zadnja dela s polaganjem in barvanjem plastične mase so bila končana skupaj s prihodom pomladi.

Delno položeno plastično maso Syntelast smo atleti navdušeno preizkušali že v zimskem obdobju in nestrpno pričakovali zaključna dela in uradno otvoritev.

Gradnjo nove steze so z veliko mero zagnanosti in športnega entuziazma vodili tedanji agilni predsednik AK Gorica Andrej Franko, predsednik Odbora športnega parka prof. Ivan Kovačič in predsednik Telesnokulturne skupnosti Bojan Ožbolt.

Pravi tekmovalni in organizacijski preizkus je nova steza doživela 15. aprila 1975 z uspešno izvedbo 1. mednarodnega atletskega mitinga – tekmovanja, ki je dolgo vrsto let pomenilo uradno, tradicionalno otvoritev tekmovalne sezone na prostem. Otvoritveni miting je postal zaščitni znak novogoriške atletike, dolgo vključen v mednarodni koledar atletskih tekmovanj.

Mednarodni miting je potrdil veliko zanimanje za preizkus steze pri številnih nastopajočih in izjemen obisk – kar 3000 gledalcev. Nastopilo je več kot 300 atletov in atletinj iz 28 klubov, vrsta državnih reprezentantov Jugoslavije, na čelu z evropskim prvakom v teku na 800 m (1974) Lucijanom Šušnjem, ter odlični atleti iz Avstrije in Italije.

Uradno slavnostno otvoritev je atletski stadion sicer doživel 6. septembra 1975 z izvedbo IX. Kriterija slovenskih mest, s katerim so atleti in atletski delavci proslavili 30-letnico osvoboditve.

Tradicionalna pomladanska srečanja so v naslednjih letih na tekmovališča privabila številne vrhunske atlete in atletinje. Poleg najboljših slovenskih in jugoslovanskih tekmovalcev so na mitingih nastopili atleti in atletinje najvišjega svetovnega razreda – svetovni rekorderji, nosilci medalj z največjih tekmovanj, predstavniki več kot 15 evropskih držav in celo Južne Amerike. Dosegli so številne rekorde Slovenije in Jugoslavije, rekord Italije v skoku v višino in vrsto odličnih rezultatov.

Nova Gorica je za dobro desetletje postala zanimiv prostor za zimsko-pomladanske priprave – tako za naše atlete in atletinje kot tudi za mnoge tujce, ki so množično prihajali na priprave. Mnogi so tudi nastopili na tradicionalnem »Otvoritvenem mitingu«.

V Novi Gorici smo na pripravah gostili atlete in atletinje iz Nemčije, Švedske, Norveške, Poljske, Bolgarije …, kar je bila velika priložnost za promocijo mesta, možnost za strokovno izpopolnjevanje ter dvig in uveljavitev novogoriške atletike v mednarodnem prostoru.

Mirno lahko rečemo, da je bila plastična steza neprecenljiva pridobitev za goriško atletiko. Omogočila je izjemen napredek dosežkov na državnem nivoju, z organizacijo tekem in množičnih priprav domačih in tujih športnikov pa tudi veliko promocijo našega mesta.

Kasnejše gradnje in obnove atletske steze so sledile ambicioznim načrtom mesta in športa. Dogajale so se v nekakšnem cikličnem zaporedju: leta 1994 smo dobili popolnoma nov, moderen atletski stadion z razširitvijo na 8 stez – najprej v ciljni ravnini, leta 2000 pa na vseh 400 metrih. Leta 2010 je sledila celovita preplastitev, letos pa bodo na vrsti potrebna popravila in nova celotna preplastitev. Z letošnjo celovito obnovo stopa atletski stadion v 64. leto – 50 let po postavitvi legendarne plastične steze Syntelast.

Naj steza še naprej služi treningom, tekmovanjem in množični šolski vadbi, vsaka njena obnova in posodobitev pa naj bo dodatna spodbuda uporabnikom za uspešno vadbo.

Pripravil Vojko Orel

Vrtojba, 14. 4. 2025